Boğaz ağrısı hakkında merak ettiğiniz her şey!

Boğaz ağrısı hakkında merak ettiğiniz her şey!

İki haftadan uzun süren boğaz ağrılarının en sevdiği kış aylarının içindeyiz. Boğaz ağrısı hakkında her şeyi biliyor muyuz?

05.02.2021
Sağlık Rehberi

Boğaz ağrısı hakkında merak ettiğiniz her şey!

İki haftadan uzun süren boğaz ağrılarının en sevdiği kış aylarının içindeyiz. Peki birden fazla kaynaklanabilen boğaz ağrısı hakkında her şeyi biliyor muyuz?

Kış aylarının korkulu rüyası, uykusuz gecelerimizin sebebi, birçok hastalığın habercisi: Boğaz ağrısı. Havaların soğumasıyla yayılan, genel olarak 2 haftadan uzun süren boğaz ağrısı hastalığının en sevdiği kış aylarının içindeyiz. Peki nedir bu boğaz ağrısı ? Neler sebep olur, hangi hastalıkların habercisidir ? Yaygın olarak soğuk algınlığından ötürü ortaya çıktığı bilinen boğaz ağrılarının birden çok sebebi vardır. Boğazda hassasiyet ve yanma şeklinde kendini gösteren boğaz ağrılarının en sık rastlanan nedenlerinin başında virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar geliyor.

Daha nadiren de olsa bakteri kökenli nedenler de bu ağrılara sebep olabiliyor. Boğaz ağrılarının türünün ve nedenlerinin saptanmasında, tedavi yöntemine karar vermede mutlaka ama mutlaka doktor muayenesinin şart olduğunun altını çizerek, genel hatlarıyla boğaz ağrısı hastalığını yakından tanıyalım...

-Boğaz ağrısına sebep olan virüs kökenli hastalıklar hangileri ?

Grip ve soğuk algınlığı virüslerinin yanı sıra suçiçeği ve kızamık gibi virüslere bağlı hastalıklarda boğaz ağrılarına sebep olan hastalıklar arasında.

-Virüslerin sebep olduğu boğaz ağrıları nasıl tedavi edilir ?

Virüs enfeksiyonlarına özgü belli bir tedavi şekli aslında yok. Bu tür boğaz ağrıları antibiyotik ilaç tedavileri ile engellemese de semptomların giderilmesinde etkili olabiliyor. Buna karşılık boğaz ağrıları ile birlikte burun tıkanıklığı, genizde akıntı gibi ek şikayetler varsa bol sıvı tüketimi ve istirahat etmek hastalığın ilerlememesinde etkili olabilir.

-Bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrıları nasıl tedavi edilir ?

Daha nadir görülen ancak daha ağır seyreden bakteriyel boğaz enfeksiyonlarına çocuklarda daha sık rastlanır. Ağrı ve yutma güçlüğü virüs enfeksiyonlarında yaşanandan daha şiddetlidir. Hapşırık ve burun akıntısı gibi şikayetler de bakteriyel boğaz ağrılarında çok nadir görülür. Bu tür enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılabiliyor, bu kararı sadece doktorunuzun vereceğini hatırlatırız.

-Hekimler antibiyotik kullanıma nasıl karar verir?

Dahiliye, Çocuk Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı hekimler bir takım tahlilleri, boğaz kültürü ve streptokok testleri sonuçlarına bakarak ve bazı durumlarda deneyimlerine göre hareket ederek antibiyotik kullanımı ile ilgili kararlarını verirler.

-Boğaz ağrıları enfeksiyon dışı sebeplerden kaynaklanabilir mi?

Çok sık olmasa da evet. Sigara gibi kötülük alışkanlıklar, bozuk solunum, hava kirliliği, uzun süre yüksek sesle konuşma ve bağırma, reflü ve bazı tümörler enfeksiyon dışında kalan boğaz ağrılarına sebep olarak gösterilebilir.

-Enfeksiyonların çevremize bulaşmasını önlemek için neler yapmalıyız ?

  • Ellerinizin temiz olmasına her zamankinden fazla özen gösterin,
  • Bardak ve çatal-kaşık gibi özel eşyalarınızı başkalarının kullanmamasına özen gösterin,
  • Öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağzını kapatın,
  • Evde dinlenmeyi tercih edin.

-Boğaz ağrısı ne zaman bulaşıcı olur ?

Bakteriyel ve viral kaynaklı boğaz ağrıları bulaşıcı olabilir.

-Boğaz ağrısı ve bademcik şişmesi hangi belirtilerle ortaya çıkar ?

  • Boğaz ağrısı, yutkunmada zorlanma, ağız kokusu,
  • Kulak ve baş ağrısı,
  • Bademcikte kızarma, ateş, hapşırık ve öksürük,
  • Bademcikte beyaz ve sarı lekeler,
  • İştah kaybı.