Hangisi daha masum: Nezle mi, Grip mi?

Hangisi daha masum: Nezle mi, Grip mi?

Özellikle soğuk havalarda kendini gösteren, bizi mahkum eden, işe bile gitmemize engel olan bu hastalıkları doğru tanıyor muyuz ?

05.02.2021
Sağlık Rehberi

Hangisi daha masum: Nezle mi, Grip mi?

Özellikle soğuk havalarda kendini gösteren, bizi yatağa mahkum eden, işe bile gitmemize engel olan bu iki hastalığın ortak özelliği; ikisinin de solunum yolları hastalığı olması. Peki bu hastalıkları doğru tanıyor muyuz ? Hangisi bulaşıcı, hangisi daha tehlikeli, antibiyotik neden bu hastalıklarda işe yaramıyor ? İşte bu sorunların ve daha fazlasının cevabı...

Bazı hastalıklar vardır; yanlış bilgilerin yayılması sonucu halk arasında hep karıştırılır, bazıları da belirtilerindeki benzerlikten dolayı karıştırılır. Nezle ve grip de hiç kuşkusuz birbirine en çok karıştırılan hastalıkların başında geliyor. Birbirinden çok da kalın olmayan çizgilerle ayrışan bu iki hastalığı biraz yakından tanıyıp; ayırt edebilmeyi kolaylaştırmaya çalışalım.

Özellikle soğuk havalarda kendini gösteren, bizi yatağa mahkum eden, işe bile gitmemize engel olan bu hastalıkların ortak özelliği; ikisinin de solunum yolları hastalığı olması. Belki şaşıracaksınız ama solunum yolları hastalıklarına sebebiyet veren 200'den fazla virüs bulunuyor.

Bunlar arasında rhino virüsleri nezle olmamıza; orthomyxoviridae ise grip olmamıza neden oluyor. Suçlu virüsleri öğrendiğimize göre şimdi iki hastalığın benzer ve birbirinden ayrılan yönlerine bakalım.

- Hangisi daha az korkutucudur? Nezle mi grip mi ?

Nezle gribe göre daha masumdur, daha kolay atlatılabilir. Genellikle hafif seyreder; burun akıntısı, baş ağrısı ve boğazda kaşınma yapar, her zaman yüksek ateşe neden olmaz. Grip ise tehlikelidir, önlem alınmazsa hastalık şiddeti artırıp, zatürreye dönüştürebilir.

-Nezle ve grip tedavisinde antibiyotik kullanılır mı ?

Kesinlikle hayır. Nedeni çok basit; bu iki hastalığa neden olan şey bakteriler değil virüslerdir. Dolasıyla bakterilere karşı etkili olan antibiyotikler nezle ve girip tedavisinde kullanılmaz. İki hastalık arasında doğru ayrımı Kulak Burun Boğaz Hekimi yaparak, virüslere karşı doğru tedavi yöntemini belirler.

-Bulaşıcı olan hangisidir?

Maalesef ikisi de bulaşıcıdır. Çevrenizdekilere bu hastalıkları bulaştırmamak için ellerinizin hijyenine özen gösterin, hapşırırken ve öksürürken ağzınızı avucunuzun içiyle değil peçete yardımıyla kapatın. Ayrıca gribe yakalanma riskinizi azaltmak için yılda 1 kez grip aşısı olabileceğinizi de unutmayın.

-Nezle olan bireylerde hastalık nasıl seyreder?

Genellikle boğaz ağrıları ile başlayan nezle; birkaç gün içinde burun akıntısı, yüzün üst kısımlarında doluluk hissine ve öksürüğe neden olur. İlk 1 hafta zor geçer, sonrasında hastalık belirtileri ortadan kalkmaya başlar. Ancak öksürüğün geçmesi 2 haftayı belki de daha fazla bulabilir.

-Grip vücutta nasıl ilerler?

Nezleye göre daha ağır bir hastalık olan gripte ateş 38,5 dereceye kadar yükselebilir. Halsizlik, kas ağrısı ve baş ağrısı hastayı yatağa bağlayabilir. Bunlara ek olarak öksürük, boğaz ağrısı be burun tıkanıkları da şikayetler arasında yer alır. Gribe yakalanan bir hastanın iyileşme süresi 2 haftayı geçebilir.

-Grip ve nezleye yakalanmamak için neler yapmalıyız?

  • Bol su tüketin,
  • Ellerinizin temizliğine özen gösterin,
  • Kalabalık ve havasız ortamlardan kaçının,
  • Dengeli beslenin, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin,
  • Uyku düzeninizi bozmayın,
  • Soğuk alabileceğinizi düşündüğünüz yerlerde kendinizi koruyun.