Kilo vermekle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Kilo vermekle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Beslenme ve diyet uzmanları; bir dizi tetkik, tahlil ve incelemeler sonucunda diyet programlarını kişiye özel hazırlarlar.

08.02.2021
Sağlık Rehberi

Kilo vermekle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Beslenme ve diyet uzmanları; bir dizi tetkik, tahlil ve incelemeler sonucunda diyet programlarını kişiye özel hazırlarlar. İnternet aleminde, sosyal mecralarda kontrolsüzce dolaşan diyet türleri veya "beslenme sırları" unutmayın ki başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kilo verme meselesi hiç şüphesiz her dönemin en ilgi çeken konularının başında geliyor. Kaç kilo vermiş, nasıl vermiş, neyle vermiş vs. Kilo vermeye yönelik, hiçbir bilimsel altyapısı olmayan tariflerin verildiği bazı bloglar; sosyal medyada açılmış, milyonların takip ettiği, beslenme önerileriyle dolup taşan hesaplar; orda burada karşımıza çıkan zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen ürün reklamları... Beslenme ve sağlık konularında yaratılan bu kirlilik yetmezmiş gibi bir de 'ünlü'lerin, ya da verdiği kilolarla ünlenen 'fenomen'lerin sözde zayıflama sırları; internet aleminde, sosyal mecralarda deyim yerindeyse gözümüze gözümüze sokuluyor.

Zayıflama meselesi bu denli popüler olunca; alt yapısı olmayan, kabul görmemiş, test edilip onaylanmamış, bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından gerekli tahliller yapılmamış, kişiye özel hazırlanmamış diyet programları ve önerileri her yerde karşımıza çıkıyor; yanlış ve kulaktan dolma bilgiler de havada uçuşuyor. Oysa ki diyet programları beslenme ve diyet uzmanları tarafından bir takım tetkik, tahlil ve incelemeler neticesinde kişiye özel hazırlanır. Öyle ki kişinin sağlık geçmişine bağlı Diyet programlarının oluşturulmasında kişilerin görüş ve tetkikleri bu programların hazırlanmasında etkili olur.

Diyet programlarının oluşturulmasında kişilerin özel hayatları ve sosyal yaşantıları da göz önüne alınır.

İşte zayıflamayla ilgili doğru bilinen yanlışlar:

Aç karnına içilen sirke veya limon suyu yağları yakar!

Maalesef bu mümkün değil. Aç karnına tükettiğiniz, asit oranı fazla olan bu tip içecekler midenizde başka sorunlara yol açabilir.

Kalorisi düşük, diyet ürünlerden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz

Yanlış. Ürünlerin üzerinde bulunan "light" veya "düşük kalori" ibareleri bu ürünlerin sınırsız tüketebileceği anlamına kesinlikle gelmez. Masum gibi gözüken her yiyeceğin içeriği dikkatlice okunup, incelenmeli.

Protein diyetiyle hızlı kilo vermek mümkün

Kesinlikle hayır. Kontrolsüz, beslenme ve diyet uzmanı gözetiminde olmadan yapılan bu diyetler kolesterol, damar sertleşmesi, gut ve kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasında etkili olabilir. Kolesterolü zaten yüksek seviyede olan kişilerin fazla miktarda yumurta ve et tüketmesi başka sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Ekmeği öğünlerden çıkarın yerine cevizi ekleyin

İkisi de birbirinin yerini tutmaz. Fazla oranda yağ içeren ceviz, bir öğün yerine geçmez.

Tek tip beslenme türleriyle hızlı kilo verebilirsiniz

Yanlış. Uzun süreli ve kontrolsüz uygulanan "protein diyetleri" veya sadece çorba, meyve suyu ya da başka bir ürünün sürekli tüketimi baka sağlık sorunlarına yol açabilir.