Normal Doğum mu yoksa Sezaryen mı?

Normal Doğum mu yoksa Sezaryen mı?

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi ? Sorunun cevabı apaçık ortada! Adı üzerinde; "normal doğum".

08.02.2021
Sağlık Rehberi

Cevabı apaçık ortada olan soru: Normal doğum mu yoksa sezaryen mı?

Her anne adayı öncelikli olarak hekimine güvenmelidir; gebelik sürecini başından beri izleyen, sağlık geçmişini iyi bilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının kendisi be bebeği için en sağlıklı yöntemi seçeceğine inanmalıdır.

Ve işte o soru: Normal doğum mu yoksa sezaryen mi? Sorunun cevabı aslında apaçık ortada! Adı üzerinde; "normal doğum". Çünkü normal doğum fizyolojik olan durumdur, doğal olandır, cerrahi müdahale olmadan bebeğin dünyaya gelmesidir. Sezaryen doğum ise genel veya lokal anestezi ile anne karnının plasentaya kadar kesilerek bebeğin alınması işlemidir. Tıp otoriteleri tarafından kabul görmüş, en sağlıklı yöntem normal doğumdur, hekimler tarafından ilk aşamada hep normal doğum şartlarının oluşması istenir.

Ancak başta sorduğumuz "Normal doğum mu yoksa sezaryen mi?" sorusunun aslında net bir cevabı yoktur. Çünkü hangi yöntemin uygulanacağını gebeliği takip eden hekim tarafından hamilelik sürecinde belirlenir, duruma göre de doğum esnasında yine hekim tarafından değiştirilebilir. Her anne adayı öncelikli olarak hekimine güvenmelidir; gebelik sürecini balından beri izleyen, sağlık geçmişini iyi bilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının kendisi ve bebeği en sağlıklı yöntemi seçeceğine inanmalıdır.

Peki iki yöntem arasındaki seçim neye göre yapıyor?

Eğer annenin ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir durum yoksa her zaman normal doğum tercih edilmelidir. Ancak normal doğum anne ve bebek üzerinde bir risk oluşturuyorsa sezaryen doğumun tercih edilmesi gerekir.

Hangi durumlar sezaryen doğum yönteminin tercih edilmesinde etkili oluyor?

  • Bebeğin kilosunun fazla olması durumunda
  • Rahim ameliyatı geçirmiş anne adaylarının doğumunda
  • Bebeğin olması gerekenden ters gelmesi halinde
  • Plasenta ile bebeğin birbirinden erken ayrılmasında
  • Anne adayında kalp rahatsızlığı ya da kan yoluyla bulaşan hastalıklar olması halinde
  • Vajina ve rahim yolunun tümör nedeniyle kapalı olması durumunda

Sezaryen yöntemiyle doğumda sınır var mıdır ?

Sezaryen doğumlarda her defasında rahim aynı yerden kesilir. Bu bölgede yapılan her işlem riskin katlanarak artmasına neden olabilir. Çünkü insizyon yeri incelir ve her gebe kalmada rüptür (delinme) riski artar.

Enfeksiyon kapma riski bakımından hangi doğum yöntemi daha sağlıklıdır?

Normal doğum, sezaryen doğumdan daha az enfeksiyon riski barındırır. Normal doğum yapan anneler, hızlı bir şekilde iyileşerek, normal hayatına döner. Hastanede ortalama 1 gün kalan anneler, bebekleriyle hızlıca iletişim kurmaya başlar.

Hangi doğum yönteminde bebeğin solunum problemi yaşama ihtimali daha düşüktür?

Normal doğumda kanala giren bebek baskıya maruz kalır bu esnada ciğerlerindeki amniyon sıvısı da boşalır. Bu sayede bebek daha az solunum problemi yaşar. Ayrıca doğum kanalında annesinden faydalı bakterileri de alan bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenir.

Kuvöze alınma olasılığı, uyku düzeni ve beyin gelişimi konularında hangi doğum yöntemi bebek için daha sağlıklıdır?

Normal doğum yöntemleriyle doğan bebeklerde yoğun bakım kuvöze alınma olasılığı daha düşüktür. Bebeğin uyku düzeni ve beyin gelişimi de normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde daha olumlu gelişir.