ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağız ve Diş Sağlığı

Konu Başlıkları
Ortodonti | Ağız Diş ve Çene Cerrahisi | İmplant | Periodontoloji | Endodonti | Konservatif Diş Tedavisi | Beyazlatma | Protetik Tedaviler | Pedodonti | Ağız ve Diş Bakımı | Genel Anestezi Altında Diş Çekimi, Dolgu Uygulamaları  ve Diğer uygulamalar

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız içi cerrahi müdahale; normal diş çekimleri, gömük diş çekimleri, kök ucu rezeksiyonları, çene kemiği düzeltmeleri, kist operasyonları

İmplant tedavisi nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine sabit yada hareketli olacak şekilde diş protezleri yerleştirilir. İmplant tedavisinde komşu dişler kesilmediği için günümüzdeki diğer tedavilere oranla daha avantajlıdır.  İmplant eksik boşluklarda diş kökü görevi görür ve doğal diş gibi davranır. İmplantlar hiç dişi olmayan kişilerde hareketli protezin tutunmasını arttırmak amacıyla  yapılabilir. Böylece kişinin  çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının etkinliği arttırılır.

Bu tedavi 18 yaş üzeri bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Diabet hastalarında kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda dahi güvenle uygulanabilen bir tedavidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların doktorları ile konsültasyon yapılarak uygunsa ilaçları kesilir ve bu şekilde uygulanabilir. Diabeti olan hastalar ise kontrol altında oldukları sürece bu işlemi yaptırabilirler.


Diş eksikliğinin, çene kemiği içine yerleştirilen yapay köklerle giderilmesi işlemidir. Günümüzde rutin olarak başarıyla uygulanmaktadır. 
Uygun hasta seçimi; implantın uygulanacağı bireyin genel sağlık durumu ve yeterli kemik desteğinin bulunması başarıyı etkileyen en önemli faktördür. 

Hangi durumlarda uygulanabilir? 

• Komşu dişlerin sağlıklı olduğu tek diş eksikliklerinde,
• Birden çok diş eksikliklerinde , destek diş; köprü ayağı olarak,
• Hareketli protezlerin tutuculuğunun yetersiz olması durumunda,
• Hareketli protez yerine sabit protez yapmak amacıyla 

İmplantlar , dişhekimliğinin diğer tedavileri gibi lokal anestezi ile uygulanır. Yaklaşık 3-4 aylık bir bekleme süresi sonunda üst yapı denilen dişler, implantların üzerlerine yerleştirilir. 

İmplant kimlere uygulanabilir? 

Genel sağlık durumu uygun olan ve implantın yerleştirilmesi için yeterli miktarda kemik yüksekliği bulunan, 18 yaş üzerindeki her bireye rahatlıkla uygulanabilir.

GENEL ANESTEZİ ALTINDA DİŞ TEDAVİSİ

Genel anestezi nedir?

Hangi durumlarda genel anestezi altında diş tedavisi yapılır?

Mental retarde, zihinsel engelli hastalar, spastik hastalar gibi koopere olamayan engelli hastalarda genel anestezi altında tedavi uygulanır.

Yetişkin hastalarda farklı bölgelerden sayıca fazla diş çekiminin tek seansta yapılma şansını genel anestezi yaratır.

Akut enfeksiyon varlığında dişi uyuşturmak için kullanılan lokal anestezik solüsyonlar etki göstermezler. Bu gibi durumlarda genel anestezi altında diş çekimi yapılır.

Kullanılan lokal anesteziye karşı hastanın duyarlılığı veya alerjisi varsa genel anestezi altında müdahale yapılır.

Aşırı heyecanlı, diş hekimlerinde çekinen veya korkan hastalarda genel anestezi altında dişlerinin tedavi ettirebilme şansı vardır.

Genel anestezi altında ne gibi diş hekimliği müdahaleleri yapılabilir?

Diş tedavilerinden diş çekimi, gömülü diş operasyonu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği, dişeti operasyonları, ışınlı dolgu, amalgam dolgu, braket simantasyonu, implant uygulamaları gibi pek çok diş hekimliği uygulamaları yapılabilir.

Endodonti 

Niçin kanal tedavisi yapılır?

Derin çürükler yada kırık dişlerdeki bakteri ve mikroplar, dişin özü denilen ortasındaki yumuşak tabakada iltihaba yol açar ve burada bulunan sinirlerin ölümüne neden olur. İltihaplanmış pulpa çıkarılmazsa, diş ve çevre dokular da iltihaplanır, sonunda diş tamamen kaybedilebilir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ?

İlk önce çürük temizlenerek kanallara ulaşılır. Uygun kanal aleti ile kanallar genişletilir. Kanallar dezenfektanlar ile yıkanıp, kanal içi bakterilerden arındırılır ve iltihap uzaklaştırılır. 
Kanalların içine kanal dolgusu, üzerine de dişteki madde kaybına göre dolgu ya da kaplama yapılır.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Diş, tekrar enfekte olmaz, çürümesini önleyici tedbirler alınırsa uzun yıllar kullanılabilir. Fakat bunun için düzenli diş bakımı ve hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Lokal anesteziyi veya hekimin dişine herhangi bir müdahalesini tolere edemeyen küçük çocuklarda, diş hekimliği korkusunu da yenemedikleri durumda genel anestezi altında her türlü diş tedavisi yapılabilir. Geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. “anestezi uzmanı” tarafından yapılan bir olgudur. Genel Anestezi sırasında uyku, bilinç kaybı, ağrı yokluğu, hareket yokluğu oluşmaktadır. Hastanın tüm operasyon boyunca tüm yaşamsal fonksiyonları (solunum, kalp ritmi, kan basıncı) anestezi uzmanı tarafından kontrol altındadır.

Süt dişleri tedavi edilmeli midir?

Süt dişleri de daimi dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir.

Altından diş gelecek düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi birçok probleme neden olur.

Süt dişleri özellikle hem beslenmede hem konuşmada önemlidir. Çürük dişleri olan veya süt dişleri çekilmiş olan çocuklar rahat yemek yiyemedikleri için gelişimleri de olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması belirli harflerin ömür boyu yanlış telaffuz edilmesine neden olacaktır.

Bebeğin 6-12 ay ağız bakımı neleri kapsar?

 Bebekler ortalama 6 aylıkken ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artış, diş etlerinde kaşınma, huzursuzluk,ateş ve ishal gözlenebilir. Bu dönemden itibaren ağız hijyenine dikkat edilmezse erken dönemlerde çürük oluşumu başlayacaktır.  Bebeğin herhangi bir şikayeti olmasa bile, bu dönemde bir diş hekimine  muayene olarak -gerekiyorsa- hem flor uygulatabilir hem de diş sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi nedir?

Ağız bakımına yeterince özen göstermemek diş eti hastalıklarının ve dolayısıyla diş eti kanamalarının başlıca nedenidir. Diş eti iltihabı, diş eti hastalıklarının başlangıcıdır. Zamanla diş etinde meydana gelen plakların temizlenmemesi nedeniyle oluşur ve bu oluşan plaklar bakterilerin üremesine yol açar. Bazı ilaçlar, gebelik kaynaklı hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenme, diş eti kanamalarına yol açabilen unsurlardır.

Diş eti kanaması tedavisinin ilk adımı bireysel olarak ağız bakımının düzenli ve özenli bir şekilde yapılmasıdır. Günlük olarak en az 2 kez dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve dil temizlenmelidir. Günlük ağız bakımının yanı sıra yılda 2 kez, teşhisi konulmuş bir ağız ve diş sağlığı hastalığınız var ise hekiminizin önereceği sıklıkta diş muayenesinden geçmelisiniz. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanımı diş plağı oluşumunu en aza indirgeyeceğinden diş eti kanaması riskini de önemli ölçüde azaltacaktır.

Diş taşı temizliği zararlı mıdır?

Diş taşı temizliği söylentilerdeki gibi zararlı değil aksine faydalı bir işlemdir. Ultrasonik temizleyicilerle titreşim yaparak diş taşları uzaklaştırılmaktadır. Sonrasında mekanik fırça ile parlatma yapılarak yüzey lekeleri temizlenmektedir. Diş taşı temizliği yapılmayan ağızlarda; diş eti büyümesi ya da çekilmesi, buna bağlı olarak diş kayıpları görülebilir. Dişeti çekilmesi ile açığa çıkan yüzeylerde hassasiyet görülebilir. Bu yüzeyler daha çabuk çürür ve tedavi edilmesi çok daha zor olacaktır. Diş taşları ağız kokusu, çapraşıklık gibi çeşitli problemlere sebep olmadan 6 aylık rutin kontrollerde,  gerek görülmezse yılda bir olacak şekilde düzenli olarak temizletilmelidir.

Diş beyazlatma zararlı mıdır?

Dişler yıllar içerisinde çeşitli sebeplerle beyazlıklarını kaybedebilirler. Diş taşı temizliği ve parlatma işlemi ile yüzey lekeleri giderilebilse de diş renginde bir açılma sağlanamamaktadır. Diş renginin açılması beyazlatma işlemi ile yapılabilmektedir.

İki tip tedavi yöntemi vardır;  bunlardan ilki diş hekiminin kontrolünde olan  Office Bleaching diğeri ise evde hastanınn kendisinin uyguladığı  yöntem olan Home Bleaching'dir. . Beyazlatma işlemi ağız hijyeni iyi ve sağlıklı diş ve diş etlerine sahip hastalara yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kiniklerde hekim tarafından uygulanan beyazlatma işlemi daha kontrollü ve diş etleri açısından daha güvenli olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Protez diş nedir?

Diş eksiklikleri, dolgu ile onarılamayacak kadar madde kaybı olan çürük dişler, diş kırıkları, dişin yapısına bağlı estetik problemler gibi sorunların çözümü diş protezleriyle mümkün olur. Protez tedavileri diş eksikliği yada estetik beklentiler nedeni ile yapılabilir. Diş eksikliklerinin protez yöntemleriyle giderilmesinde iki çeşit uygulama mevcuttur. Bunlardan ilki dişsiz ya da çok az dişin bulunduğu ağızlara uygulanan hareketli yani takılıp çıkarılabilen protezler, diğeri ise dişteki madde kaybının fazla olduğu durumlarda yapılan kaplama tedavileri ve az sayıda diş eksikliği durumunda yapılan köprü uygulamaları yani sabit protezlerdir. Kaplamalar ve köprüler birçok farklı alternatif yöntem ve malzemeyle yapılabilir. Diş eksikliklerinin yanı sıra dişlerin diğer yöntemlerle giderilemeyen estetik eksikliklerinin bulunduğu durumlarda da protez ‌uygulamalarından faydalanılır. ‌Lamina porselenler böyle durumlarda uygulanan estetik protez uygulamalara örnektir.

Ortodonti tedavisi nedir?

Çapraşık ve düzensiz dişler, kişilerin gülüşlerinde en fazla rahatsız olduğu durumlardan biridir. Bunun yanı sıra boşluklu dişler ve çenelerin kemiklerinin birbirleriyle olan konumlarındaki uyumsuzluk gibi başka etkenler de hem dişlerin görünüşünü hem de yüz estetiğini kötü şekilde etkiler. Bu tür bozukluklar çiğneme fonksiyonunu da bozabilir. Bu tarz estetik veyaz fonksiyonel sorunlar en dogru şekilde çözümü, halk arasında tel tedavisi olarak da anılan ‌ortodontik tedavi ile mümkün olur.