ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER BESLENME VE DİYET

Beslenme ve Diyet

Konu Başlıkları

Beslenme ve diyet bölümünde diyetisyenimiz poliklinik, klinik, ve toplu beslenme alanlarında hizmet vermektedir. Hasta iyileşme sürecinin desteklenmesi, toplumda sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla poliklinik hastaları, yatan hastalar ve refakatçileri ile hastane personeli; sağlıklı beslenme ve diyet konusunda son bilgiler doğrultusunda aydınlatılmaktadır.

Beslenme ve diyet polikliniğinde aşağıdaki konularda hizmet verilmektedir:

Şişmanlık (Obezite) ve Beslenme Tedavisi

En basit şekliyle şişmanlık, diğer adıyla obezite, hastalığa yakalanma riski açısından sakıncalı olan vücut yağ miktarının artması olarak tanımlanabilir. Beden kitle indeksi (BKİ, kg/m2), boy ve vücut ağırlığı arasındaki oran kullanılarak obezite tanısı konulabilir. Ancak BKİ, toplam vücut yağ miktarı ve bölgesel yağlanma hakkında bilgi vermemektedir. Bunun için deri kıvrım kalınlığı, bel- kalça oranı ve biyoelektrik empedans gibi diğer yöntemler de obezitenin tanısında kullanılmaktadır. Beslenme ve diyet kiliniğimizde bu ölçümler alınarak obezite hastası bireye beslenme tedavisi uygulanmaktadır.

Obezite tedavisinde multidisipiner bir yaklaşımla hasta merkezli bir program sunulmaktadır. InBody 520 vücut analiz cihazıyla, 8 ayrı noktadan vucuda bağlanan elektrotlar sayesinde vücut yağ oranı ve kitlesi, kas kitlesi, kemik kitlesi ölçümleri ile ödem tespiti yapılmakta ve rapor çıktı halinde hastaya sunulmaktadır. Beden kitle indeksi ve bel kalça oranlarının saptanması da yapılan diğer ölçümler arasındadır.

Diyabet Hastalığı ve Beslenme Tedavisi

Kardiyovasküler Hastalıklarda Beslenme Tedavisi

Böbrek Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Karaciğer Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Besin Duyarlılığı ve İntoleransında Beslenme Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Enteral ve Parenteral Beslenme

Yeterli ve Dengeli Beslenme

Özel Durumlarda Beslenme

Gebelik ve EmziklilikDönemlerinde Beslenme

Okul Öncesi Çocuklarda Beslenme

Okul Çağı Çocuklarda Beslenme

Ergenlik Döneminde Beslenme

Yaşlılıkta Beslenme

Sporcularda Beslenme

Yatan hastaların sağlık durumlarının hekimiyle birlikte değerlendirildikten sonra hastalıklarına ve beslenme alışkanlıklarına uygun beslenme programları hazırlanmaktadır ve refakatçileriyle birlikte yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Menüler, bu şartlar göz önünde bulundurularak hazırlanmakta ve bu menülerin hasta ve refakatçilerine en hijyenik koşullarda titizlikle hazırlanması, kontrol edildikten sonra sunulması sağlanmakta; günlük periyodik aralıklarla yatan hasta ve refakatçilerinin öneri ve özel isteklerine uygun değişiklikler yapılmaktadır. Ayrıca özel diyet alan hastalara uygulamada yaşayacakları sorunları önlemek ve bilinci arttırmak amacıyla beslenme eğitimi verilmektedir.

Bunun yanında hastane personelinin de sağlıklı beslenmesi amacıyla menüleri düzenlenmekte ve besin-beslenme eğitimi alması sağlanmaktadır.