ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER CHECK-UP ÜNİTESİ

Check-Up Ünitesi

Konu Başlıkları

Check-Up Nedir?

Checkp-Up; hiçbir şikayeti olmayan, yani sağlıklı bilinen kişilerde, gizli biçimde var olabilecek bazı hastalıkları erken safhada tespit etmek amacı ile yapılan muayene ve tetkiklerden oluşan genel bir sağlık kontrolüdür.

Neden Check-Up ?

Günümüz tıbbi, hastalıklar ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak sağlıklı kalmamızı amaçlar. Çünkü her türlü hastalığın önlenmesi, tedavisinden çok daha kolay ve ekonomiktir. Şikayeti olmayan kişilerde yapılacak muayene ve tetkiklerde, henüz gizli olan problemler tespit edilir. Hastalıkları önleyici tedbirler alınabilir veya erken teşhis ile hastalıkların ilerlemesi engellenebilir. Bu kontrollerin belirli aralıklarla tekrarı yapılmalıdır. Özellikle risk grubunda olanların daha kısa aralıklarla Check-Up yaptırmaları gereklidir. Check-Up her yaş için en etkili erken teşhis metodudur.

Hangi Hastalıklar Check-Up ile Erken Teşhis Edilebilir ?

Yaşa göre tetkik programları değişmekle beraber, genel olarak kolesterol (kandaki yağ), diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, kalp ve kapak hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatit virüsüne bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, pankreas, mesane kanserleri, erkeklerde prostat ve bazı kan hastalıkları, bu tür Check-Up programlarıyla tespit edilebilir.

Özellikle ailesinde bu veya benzeri hastalıkları olan kişilerin, hiç değilse yılda bir kez Check-Up yaptırarak, bilinen hastalıklara karşı tedbirli olmaları sağlanabilir.

Check-Up Nasıl Yapılmalıdır ?

Check-Up sadece tetkiklerden oluşan bir süreç değildir. Bu tetkikler öncesi yapılacak uzman doktor muayenelerinde kişinin şikayeti, hikayesi, özgeçmişi, soy geçmişi, alışkanlıkları ve varsa kullandığı ilaçlara ait alınacak bilgiler, en güvenilir sonuca varılmasını sağlar. Ayrıca elde edilecek sonuçları da yorumlayacak olan yine uzman doktorlardır. Bu nedenle doktor muayenesinin olmadığı bir Check-Up düşünülemez.

Umut Hastanesi'nde Check-Up Nasıl Yapılıyor ?

Hastanemizde Check-Up Polikliniğimizde randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldığınız gün, saat 08.30 - 09.00 arasında Check-Up  Polikliniğimize başvurduğunuzda, hasta danışmanlarımız size eşlik edecektir. Hastanemizde her türlü teşhis ünitesi bulunduğu için, işlemleriniz başka bir yere gitmeye gerek kalmadan en kısa sürede tamamlanacaktır.

Check-Up için gelirken...

  • Hamile iseniz veya kuşkularınız varsa, bu durumu işlemlere başlamadan önce muayene doktorunuza bildiriniz.
  • Mutlaka önceden randevu alınız ve randevunuza gelirken hiçbir şey yemeden ve içmeden geliniz. (8-12 saatlik bir açlık süresi gereklidir.)
  • Rahat bir kıyafetle geliniz.
  • Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa, mutlaka Check-Up doktorunuza iletiniz.
  • Kadınlarda mümkünse regl dönemi dışı günleri tercih ediniz.