ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER EL CERRAHİSİ VE MİKROCERRAHİ

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Konu Başlıkları
Acil el yaralanmalarının tedavisi ve yarattığı sosyal sorunlar halen tam olarak çözülememiştir. Ülkemizde yılda küçük, büyük 400.000 el yaralanması olmaktadır. Sanayide iş ve işçi güvenliği çabalarının artması yaralanmaları azaltırken; spor yaralanmaları, ev kazaları ve işletmelerde, atölyelerde oluşan yaralanmalar her geçen gün artmaktadır.
Bu yaralanmalar yarattıkları iş gücü kaybı; oluşturdukları geçici ve kalıcı sakatlıklar ile ekonomik bir yük oluşturmaktadır Bu kayıp Türk ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.Yaralanmaların daha çok işe yeni başlamış genç işçilerde görülmesi, sakatlık halinde uzun çalışma yıllarının kaybına ve ağır sosyal problemlerin oluşmasına yol açmaktadır.

Toplumda yaşam süresinin ve ince el kullanımı gerektiren uğraşların artması bu değerli organın yıpranmasını arttırırken; en ufak bir görev eksikliği ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

El, yalnızca iş yapan bir organ değil; aynı zamanda gözler gibi sosyal bir iletişim aracıdır. El sallamak, tokalaşmak, el çırpmak, alkışlamak; bunlardan hiç birinden fedakarlık yapamayız.

El Cerrahisi iki temel üzerinde yükselir: acil yaralanmalar ve el hastalıkları, ilk büyük grubu yaratan acil yaralanmalarda ilk tedavinin doğru yapılmasının önemi büyüktür. Doğru yapılan acil cerrahi, daha sonra gelecek ameliyatları ortadan kaldırır ya da başarısını arttırır.

El Cerrahisini seçen cerrah; plastik cerrahiyi, ortapediyi ve sinir cerrahisini bilmelidir. Ufak bir alanda yoğun olarak bulunan sinir, damar, tendon ve kemiklerin tedavisinin tam olarak yapılabilmesi yüksek uzmanlık gerektirmektedir.

El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezimiz deneyimli cerrahlardan oluşan bir ekiple her gün 24 saat hizmet verecek şekilde örgütlenmiştir.Cerrahi mikroskop ve diğer teknik donanım en son teknolojiyi yansıtır. Zamanın çok önemli olduğu ve diğer acil durumlarda ambulansımız hizmetinizdedir.

Özel Umut Hastanesi bütün bu koşulları bir arada sunuyor. Donanımlı ameliyathaneleri, deneyimli cerrahi ekipleri ve hemşirelik hizmetleri günün ve gecenin her saati hizmetinizdedir.

Böyle Bir Yaralanma veya Organ Kopması Olursa,

Öncelikle ve özellikle, telaşlanmayınız.
Yarayı temiz bir gazlı bezle örtünüz.
Yaralı uzvu yükseğe kaldırınız ve sıkıca sarınız.
Tentürdiyot ve benzeri solüsyonları kullanmayınız.
Turnike uygulamayınız.
Kopan bir parça varsa, bunu da temiz bir beze sarınız ve bir poşete veye ameliyat eldivenine koyunuz. Ağzını sıkıca kapayınız.
Başka bir poşete buz parçaları koyunuz.Her iki poşeti birlikte üçüncü bir poşete yerleştiriniz.Kopan parçanın ıslanmamasına ve donmamasına özen gösteriniz.
Bu paketi ve yaralıyı süratle El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezine ulaştırınız.
Tüm el sorunlarınız için bir el cerrahisi merkezine başvurur!.
Acil el yaralanmaları, parmak, el, kol, ayak kopmaları, yaralanmaları,
Doğumsal el, kol sakatlıkları; eksik fazla parmaklar, yapışık parmaklar, el spastisiteleri,
Elde var olan iltihabi durumlar, uyuşma, ağrı, hareket kısıtlanmaları,
Elin habis ya da selim tümörleri.
Bir uzmanın görüşünü alın, elinize farklı bir pencereden bakın!