ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ ÜNİTESİ

Elektronörofizyoloji Ünitesi

Konu Başlıkları

Elektronörofizyoloji Laboratuvarı

EEG, EMG, VEP, BAEP, SEP'le ilgili işlemler yapılmaktadır. EEG (Elektroensefalografi) hastanın beynindeki olan patolojik dalgalarını araştırmak için yapılır. Bu algılar ALFA, BETA, THETA ve DELTA dalgalarıdır.

  • Alfa dalgalar normal beyin dalgalarıdır. (7-14 Hz) dalgalarıdır.
  • Beta dalgalar yavaş dalgalardır.  (14-30 Hz)
  • Theta dalgalar yavaş dalgalar. (4-8 Hz)
  • Delta en yavaş beyin dalgalarıdır.
  • EEG çekiminde aktivasyonları göz açma kapama HPV (hiperventilasyon) ve fotik stimülasyonlardır. 
  • EMG (Elektronöromiyografi) kas ve sinir sisteminin bir incelenmesidir. 
  • VEP (vizyon evok potansiyeli) genellikle optik sinir ile beyindeki görme merkezinin arasındaki iletimi ölçer.
  • SEP (somatosensory) potensiyon testi üst ve alt ekstremdeki periferik sinirlere beyinde korteks arasındaki iletimi ölçer. 
  • BAEP periferik işitme merkezi arasındaki iletimi ölçer.

EMG & EEG

Elektromiyografi (EMG) nedir ?

Elektromiyografi vücuda dağılan sinir ağının ve kasların işlevini değerlendiren tanı yöntemidir. EMG yöntemi ile hastalığa yol açan problemin bu karmaşık devre içinde nerede ve ne şekilde olduğu araştırılır (vücudumuza yayılan sinir ağından özellikle sinir tellerinin geçtiği bazı dar kanallarda, omuriliği giriş ve çıkış yerlerinde, boyun ve bel fıtıklarında, omurilik içinde sinir telinde kopma, sıkıştırma, kılıfında soyulma gibi durumlar). Ayrıca sinir telinin kasta sonlandığı bölgede oluşan bazı hastalıkların ve doğrudan kas hastalıklarının tanısında uygulanır. Elektromiyografi tanı aracı olduğu kadar hastalıklarının doğal seyrinin ve tedaviye yanıtının takibinde de oldukça önemlidir.

Elektromiyografi (EMG) hangi durumlarda yapılır ?

Elektromiyografi hastanın şikayetlerine ve nörolojik muayene bulgularına göre ön tanı doğrultusunda hekim tarafından istenen ve yine hekim tarafından yapılan bir tetkiktir. Kol ve bacaklardaki, uyuşukluklar, yanmalar, güçsüzlükler, devamlı olan kas seğirmeleri, kramplar ve ağrı genellikle hastanın hekime başvurmasına neden olan şikayetlerdir.

Elektromiyografi (EMG) nasıl yapılır ?

Sinir telinin çeşitli yerlerinde elektriğin iletim hızı ve kasta yarattığı kasılma gücü öldürür. Küçük elektrotlar cilt üzerinde sinir boyunca yerleştirilir ve düşük dozda elektrik verilir. Sinir telinin çalıştırdığı kas üzerine yerleştirile alıcı elektrotlar da kasın kasılma gücünü kaydeder. Sinir teli ile kas liflerinin  birleştiği alan ve kas liflerinin değerlendirilmesi ise özel bir iğne aracılığı ile yapılır. Bu iğnenin içinde özel bir alıcı vardır ve daha çok anten vazifesi görür. Bu incelemede iğnenin kaydettiği aktivite ekranda görüntü olarak izlenir ve oluşturduğu ses takip edilir. Ön tanı doğrultusunda yapılan EMG'nin süresi ortalama 30 dakikadan 2 saate kadar sürebilir.

Elektroensefalografi (EEG) nedir ?

Elektroensefalografi (EEG) beyindeki sinir hücreleri tarafından üretilen elektriksel faaliyetlerin kaydedilmesidir. Beyin tomografisi ve manyetik rezonans görüntülenmesi beynin resmini gösterirken, EEG beyin fonksiyonunu göstermektedir. Epilepsi, beynin mikrobik hastalıkları ve damarsal hastalıklarda beyinde önemli değişiklikler saptanmaktadır. Özellikle bir çok farklı tedavi yöntemleri olan epilepsi nöbetlerinin ayrımında, hastalığın ileriki aşamalarının tahmininde ve tedaviye yanıtın takibinde EEG vazgeçilmez bir yöntemdir.

EEG nasıl yapılır ?

Elektroensefalografi çekimi kafada saçlı deriye yerleştirilen alıcı elektronlarla gerçekleştirilir. EEG çekimi ortalama 30 dakika sürer. Bu sırada göz açık ve kapalı iken, artan frekansta ışık uyarısı ile 3 dakika boyunca ve sonrasında derin nefes alıp vererek 5 dakika süre ile çekim yapılır. Bazı özel durumlarda daha uzun süreli EGG çekimi, hastanın çekime uykusuz gelmesi ya da uyku sırasında EEG çekimi gerekebilir.