ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER GENEL CERRAHİ

Genel Cerrahi

Konu Başlıkları
GENEL CERRAHİ

• Ameliyatsız Lazerle Hemoroid Tedavisi yapılmaktadır.

• Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi yapılmaktadır.

Troid Hastalıkları 
Nodüler troid hastalıkları, troid kanserleri

Meme Hastalıkları 
Selim meme hastalıkları, Fibrokistik hastalıklar, meme akıntıları, selim meme kitleleri, habis meme hastalıkları

Mide Barsak Hastalıkları 
Akalazya, mide ülserleri, tümöral kitlelerin ameliyatları, Barsak tümörleri, Barsak Polipleri

Anal Bölge Hastalıkları 
Hemoroid, Kr. Anal fissür, Anal fistül.HEMOROİD VE MODERN TEKNİKLER İLE TEDAVİSİ
Makat bölgesindeki toplar damarların varisleşmesi tarzında özetleyebileyeceğimiz hemoroid, halkın değimiyle de basur, toplumumuzda oldukça yaygındır. Oluşumunda ailevi faktörler, beslenme alışkanlıkları, tuvalete çıkma sıklığı gibi faktörler etki etmektedir. Kabız kalmak, uzun süre ishal olmak, devamlı oturarak çalışmak, tansiyonun yüksek olması, bu bölgenin enfeksiyonları, karaciğerin büyümesi, siroz ve kadınlarda gebelik, hazırlayıcı nedenler arasında sayılabilir.

Bu hastalığın erken belirtisi büyük abdestle beraber ve (veya) sonrası olan kanamadır.

Kabızlıkta hemoroidler daha fazla kanarlar, bu nedenle kabızlıktan kaçınılmalıdır. Tedavi için hafif vak’alarda kabızlığı önleyecek diyet (kepek ekmeği, posa bırakan besinler) önerilir.

Hastalık ilerledikçe, dışa doğru şişen memeler oluşmaya başlar. Bir müddet sonra bu memeler ancak itme ile içeri girebilir. Çok ileri vakalarda ise, hep dışardadır. Bu yüzden hemoroid denilen hastalığı, dört evreye;

Evre 1

Evre 2

Evre 3

Evre 4 olarak ayırabiliriz.


 Bu hastalığın tedavisi, önceden yalnızca cerrahi yöntemdi.

 Ancak son 10-15 yıldır, Avrupa’da gittikçe yayılan ve 3-4 senedir ülkemizde de kullanılan hemoroid in kalıcı tedavisinde  modern yöntemler olarak tanımlayabileceğimiz tekniklerle  kolayca yapılabilmektedir.  Bu Teknikler

       1) İNFRARED (halk arasında lazer olarakta bilinen)

       2) RUBBER BAND (bağlama)

       3) SKLERO TERAPİ (yapıştırma)

       4) KAPALI SİFİNKTEROTOMİ (Basınç düşürme)Bu işlem minik bir cerrahi girişimdir

Hemoroid tedavisi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin tamamı veya bir kısmı uygulanarak 15 dk.lik bir girişimle lokal anestesi altında yapılmaktadır hastanın olayın psilolojik etkisi altında kalmaması için sakinleştirici bir ilacın işlem esnasında uygulanmasıda önerilmektedir

Yöntem hasta açısından ameliyat gibi kalıcı başarı sağlamaktadır. İşlemden sonra hasta 30 dk. kadar dinlendirilir ve yürüyerek evine gönderilir. Hasta ertesi gün işinin başına dönebilir. Ancak hastaların %5 inde sancı şikayetleri 3-5 güne kadar uzayabilir

Bu yöntem uzun süreli başarı oranının yüksekliği ,kolay yapılabilmesi ,hastanın ertesi gün iş başı yapabilmesi ve ekonomik olması nedeni ile tüm dünyada klasik hemoroid ameliyatlarına göre hasta ve doktorlar tarafından tercih edilir olmuştur.
Safra kesesi, dalak, pankreas ameliyatları

Varisler

Laparoskopik Ameliyatlar 
Bu yöntem özellikle safra kesesi ameliyatlarında uygulanıp, hastanın bir günde taburcu edilmesini ve bir hafta sonra ameliyat olmamış gibi hareket edebilmesini sağlar.

Endoskopik : Endovizyon kamera sistemi ile mide, oniki parmak barsağı, kalın barsak, safra kanalı, pankreas, akciğer ve bronşların görüntülü olarak indirekt incelenmesidir. Bu işlemler diğer inceleme yöntemleri ile kesin teşhis konulamayan birçok hastalığın tanı ve tedavisinde büyük kolaylık sağlar.

Gastroskopi: Gastroskopla, yemek borusundan başlayarak, mide ve oniki parmak barsağının incelennmesidir.

Kolonoskopi: Kalın barsaklann kolonoskopla sonuna kadar gidilerek yapılan incelemedir. Polipektomi denilen yöntemle parça çıkarılmaktadır.

Rektosigmoidoskopi: Rektumdan (makattan) başlayarak, kalın barsak boyunca 40-50 cm gidilerek yapılan incelemedir.

Bronkoskopi: Akciğer ve bronşların bronkoskopla incelenmesidir.

Endoskopik Biyopsi: Herhangi bir patolojik durumda, şüpheli bölgeden biyopsi teli ile tanı amaçlı parça alınmasıdır

 

E.V.L.T (endvenöz lazer tedavi)

EVLT V.Safeno magna ve V.Safeno parva gibi ana venöz damarların kapak yemezlikleri sonucu varis olmaları durumunda ameliyat gerektiren tedavilerinde klasik tedavi metodu olan ligasyon ve stripping yerine uygulanbilen minimal invaziv bir cerrahi metodudur Yöntem FDA tarafından onaylıdır.

Klasik ameliyat olan ligasyon ve stripping Yönteminde hasta genel veya spinal anestezi altında operasyona hazırlanır ve önce ayak iç malleol ön kısmından  V.Safeno magna girişi bulunup alt kısmı ligatüre edilip kasık bölgesine geçılerek v safeno magnanın femoral venle birleştiği fossa ovale açılarak üst kısmı bulunur burdaki ortalama 5 yan dal bulunarak ligatüre edilir ve venin üst kısmı bağlanır sonra pre malleolar bölgeden çelik varis teli sokularak v safeno magna üst kısmından çıkarılarak ven çelik tele bağlanarak tüm bacak boyunca çelik tel geri çekilip damar yan dallarından koparılarak eksize edilir bu işlem tek bacak için yaklaşik 2-2,5 saat süren işlemden sonra hastaların yaklaşık 2 gün hastanede  interne edildiği post OP nekahat döneminin ise 2 ay olduğu klasik ameliyat tekniğidir.

EVTL ise hasta ameliyat günü önce doplere alınır ve varisli kısımlar tüm hat boyunca işaretlenir sonra hasta genel veya spinal anestezi altında operasyona hazırlanır ve önce ayak iç malleol ön kısmından V.Safeno magna girişi bulunup alt kısmı ligatüre edilip venin içinden venöz kateter geçirilerek venin bitiş noktası olan foramen ovaleye kadar gönderilir katerer geri çekilir lazer fiberoptiği vena safeno magnanın bitiş yeri olan foramen ovalede kalır ameliyat esnasında radyolog dopler ile katetrin yerini tesbite yardımcı olur kateter foramen ovaleden 2 cm aşağıya gelecek şekilde yerleştirilerek işleme başlanır bu sayede foramen ovale zarar görmeden yan dalların hepsinin ve ana damarın fıbroze olması sağlanır işlem lazer fiberoptiği yavaş yavaş distale çekilerek tüm damar boyunca yapılır bu esnada perop radyolog tarafından doplerle işlem kontorol edilerek damarın tüm hat boyunca yan dalları ile birlikte fibroze olduğu tesbit edilir ve fiberoptik uç premalleoler bölgeden çikarılır premalleoler alan dikilerek op sonlandırılır.

EVTL nin klasik amelyat olan ligasyon ve strippinh yöntemine üstünlüğü

1-     işlemin yaklaşık 20 dakika sürmesi.

2-     Foramen ovale bölgesindeki tüm yan dalların fibroze olması nedeni ile klasik tedavide yan dal bulunmadığı zaman olan nüks ihtimalinin çok daha düşük olması

3-     Hat boyunca ana vene bağlı onlarca yan dalın koparılmayıp fibroze edilerek ameliyat sonrasında görülen şişlik ve kanamanın çok daha az olması.

4-     Buna bağlı olarak yaklaşık 7-10 günlük nekahat döneminin yeterli olması.

5-     2-3 ay varis çorabı kullanmak zorunda olmaması.

6-     Hastanın aynı gün dolaşmaya başlayabilmesiç

7-     İşlem V.Safeno parvaya uygulandığı zaman açık cerrahide büyük risk olan N.Suralis in zedelenme ihtimalinin hemen hemen hiç olmaması.

8-     Minimal invaziv cerrahi metodu olması.