ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER GENEL YOĞUN BAKIM

Genel Yoğun Bakım

Konu Başlıkları
7/24 sürekli tedavi ve bakım hizmeti verilir. Hastaya ait anlık değişimler gelişmiş cihazlarla izlenerek, gerekli müdahaleler anında yapılır ve kaydedilir.

Yoğun bakım konusunda uzmanlaşmış hekimler, nöbet düzeni içinde çalışmakta. Yoğun bakım ünitesinde bu konuda özel bilgi ve deneyime sahip hemşireler görev almakta. Yardımcı sağlık personeli de verilen hizmetin bilincinde hareket etmektedir.

Hastaların kritik durumlarını değerlendirilmesi ve tedavilerinin düzenlenmesi sürecinde, diğer uzmanlık alanlarından hekimlerin de hastanın takibine dahil olduğu, multidisipliner bir yaklaşım izlenir.

Yoğun bakım ünitesinde, solunum destek cihazları, monitörler, ilaç pompaları, özellikli ve yıkanabilir yataklar, merkezi gaz ve oksijen sistemleri, kesintisiz güç kaynakları, özel havalandırma sistemleri (hepafiltreler), basınç ayarlı odalar gibi gelişmiş teknolojik altyapıyla çalışılmaktadır.

Tedavide iki hedef vardır. Birinci hedef; genel durumu bozan esas hastalığın tedavisi. İkinci hedef; var olan hastalığın kontrol sürecinde gelişen organ fonksiyon bozukluklarının tedavisidir. Hastanın esas hastalığı tedavi edilirken vücut fonksiyonlarının devamlılığı, gerekli durumlarda ileri yaşam desteği verilerek korunur.