ANA SAYFA TIBBİ BİRİMLER KULAK BURUN BOĞAZ HAST. BAŞ VE BOYUN CERRAHİSİ

Kulak Burun Boğaz Hast. Baş ve Boyun Cerrahisi

Kulak Burun Boğaz Hast. Baş ve Boyun Cerrahisi

Burun Akıntısı
Burun akıntısının nedeni; nezle, saman nezlesi, sinüzit, müzmin nezle, alerjik burun iltihabı veya buruna herhangi bir şey kaçmış olmasıdır. Ayrıca kızamık başlangıcında da görülür.

Burun Kanaması
Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarına tıp dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde, genç kızlarda ise, çoğunlukla aybaşı kanamaları sırasında görülür. Bir de; yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanamaları vardır. Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları çok kolay durdurulur ve korkulacak bir şey yoktur. Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarını durdurmak ise biraz zordur. Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak, başını öne doğru hafifçe eğip, burnunun kanayan deliğini on dakika kadar bastırmak, bu sırada ağızdan nefes almasını ve yutkunmasını söylemektir.

Burun Tıkanıklığı
Saman nezlesi ve sinüzitte görüldüğü gibi, başka bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Geniz Eti
Burun ile boğaz arasına yerleşmiş bulunan bir dokudur. Solunumla burundan giren virüsleri ve bakterileri yakalar ve antikor üretimi yapar.

Geniz Etinin Büyük ve Tıkayıcı Olması Önemli midir ?
Geniz eti büyüyünce burundan gelen hava yolu tıkanacağı için gece uyurken ağzın açık kalması,nefes alamama, nefes kesilmesi, horlama, gece terlemesi, burundan akıntı olması, sık sinüzit ve kulak enfeksiyonu geçirme, bazen de ağızdan salya akması görülebilir. Gece uyurken iyi dinlenememek ve konforsuz uyku gün içerisinde çocukta dikkat eksikliği, uykuya meyil, bazen hiperaktivite ile okulda ders başarısında düşmeye neden olabilir.

Geniz Eti Ameliyatları Sonrası
Geniz eti öncelikle medikal tedaviler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Tedavinin başarısız kaldığı durumlarda kesin ve etkili çözüm geniz etinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Geniz eti bulunduğu lokalizasyon da burundan giren mikropları yakalar ve onlarla mücadele eder. Bununla birlikte bağışıklık sistemindeki görevleri önemli oranda olmadığından geniz etinin ameliyatla alınması sonrası bağışıklık sistemi ile ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Ameliyatın ertesi günüde okullarına devam edebilirler.

Geniz Eti Hastalıkları ve Tedavisi
Aşırı derecede büyümüş geniz eti çocuklarda gece terlemesine, ağız açık uyumaya, horlamaya, aşırı hareketliliğe, okul başarılarında düşüklüğe, yemek yemeye karşı isteksizliğe, boy ve kilo gelişimlerinde geri kalmaya, erken diş çürümesine, konuşma bozukluğuna, göz altında morarmaya, orta kulakta sıvı birikimine, işitme kaybına, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu ve sinüzite neden olabilir. Çözüm uygun endikasyonlar da geniz etinin alınmasıdır. Ameliyat sonrası ilk bir kaç gün sıcak ve sert gıdaların alınmaması yeterlidir, iyileşme ise hızlıdır.